"אני גאה בתלמידים , שלמדו ש"כל אחד יכול"

אוקטובר 2007

רות ביטון, רכזת תכנית תפנית סטארט מקיף ז'
באר שבע

"ולסיכום...
לפני כשלוש שנים נבחרתי לרכז פרוייקט חדש ולא מוכר – "תוכנית תפנית - סטארט". לא היה לי שמץ של מושג למה אני נכנסת, אך הבנתי שלתפקיד נדרשים מרץ, מוטיבציה ואמונה ב"צדקת הדרך".
נזרקתי למערבולת של עבודה ועשייה מול קבוצת תלמידים שהקשר שלה לביה"ס וללימודים היה מקרי בהחלט! לתלמידים חסרו הרגלי למידה, אמונה ביכולתם וביה"ס עבורם היה מרכז חברתי במקרה הטוב ומקום לעשות "שטויות" במקרה הפחות טוב.עבור ביה"ס התלמידים הנ"ל היו גורם מפריע ומטריד שלא נמצאה להם מסגרת, והתקווה הגדולה הייתה שלא יפריע ואולי גם יסיימו 12 שנות לימוד.
שיטת העבודה בתפנית היא ייחודית ומיוחדת. הדרישות מהמורים, מהרכזים ובעיקר מהתלמידים הן דרישות תובעניות וקשות, אבל התמיכה והליווי של מנחה התכנית – מר מוטי שטרית, סייעה לי רבות, כל בעיה נפתרה ע"י מוטי מכל המורים מול ההנהלה מול ההורים ומול התלמידים, ללא סיוע זה אין לי ספק כי לא הייתי עומדת במשימה זו.
לאחר שלוש שנים בהן התמודדתי עם קשיים רבים עם עליות ומורדות הגעתי לקו הסיום עם 35 תלמידים, שלרובם תהיה תעודת בגרות מלאה ולאחרים חסרים בין מקצוע אחד או שניים. ובכל זאת, אני גאה לסיים שלוש שנות ריכוז, אני גאה בתלמידים שלמדו פרק חשוב בחיים ובו – "כל אחד יכול" – ולא מדובר בסתם קלישאה.
אני גאה בעובדה שלקחתי חלק במהפכה אמיתית במערכת, מהפכה שמקדישה את מירב תשומת הלב לתלמידים שנפלו בין הכיסאות, שהבטחון שלהם היה ירוד והתכנית דאגה לשפר את מעמדם בעיני עצמם ובעיני הסביבה."